2009.03.30. 15:41 zolilaoce

LG KS360 teszt

Forrás: www.mobilarena.hu

LG KS360 - a fiatalok álma

Előszó, a tartozékok

Mi alapján ítél meg egy laikus egy mobiltelefont? Miért mondja az elektronikai termékek területén kevésbé jártas fiatal leány egy készülékre, hogy neki pont ez a cucc kell? Alapvetően azért, mert tetszik neki és mert sokat látta a tévében. Miért mondja a vele egyidős legény, hogy neki az a modell a szíve vágya? Azért, mert úgy gondolja, hogy a gyártó aktuális csúcsmodellje egy kiváló készülék, és bár azt nem birtokolhatja, gyártón belül választ magának új telefont. A lényeg tehát az, hogy az adott márkákat a felhasználók alapvetően vagy a személyes véleményük, vagy az aktuális csúcsmodell alapján ítélik meg. Ezt a tézist rúgja most fel az LG.

A második számú koreai gyártó ugyanis az utóbbi időben olyan eszközökkel rukkolt elő, melyek a szakma és a felhasználók tetszését egyaránt kiváltották, ami mellett meglehetősen olcsók is. Most pedig itt van a KS360 nevű, alapvetően fiatalok számára készített modelljük, amivel ismét egy kisebb mérföldkövet tehetnek le. A készülékkel való első találkozás is meglehetősen egyedi, ugyanis egy jó ideje ez első eszköz, amiről egyből tudni, hogy melyik felhasználói réteg számára készült. Persze nem ez az egyetlen telefon, amivel a tinédzsereket/fiatal felnőtteket célozzák meg, rengeteg efféle kütyü jelent meg az elmúlt pár évben, de ezen modellek túlnyomó része mégis inkább zenei modellként maradt meg a fejünkben, valószínűleg azért, mert a gyártók jellemzően ebből az irányból fogták meg készülékeik esszenciáját. A KS360 viszont valahogy más tészta. Idehaza kis túlzással egzotikumnak számít, aminek egyetlen oka az, hogy szolgáltatóknál egyelőre nem, csak a hazai piac körülbelül egy tizedét kitevő open marketen (azaz a kártyafüggetlen készülékek piacán) kapható, tehát sem a televízióból, sem az óriásplakátokról nem mosolygott még ránk. Másrészt újdonság is, az XXL GSM ennek megfelelően csak egy TIM (Telecom Italia Mobile) logóval ellátott példányt tudott biztosítani nekünk, mivel olasz barátainknál a cucc LG Tribe néven, kicsit előbb forgalomba került. Azonban elsősorban mégsem ezek miatt különleges, hanem azért, mert harsány színeket és QWERTY billentyűzetet kapott - SMS bajnokoknak, hogy a sokéves reklámot idézzem.

Az eszköz egy alsó-középkategóriás szegmensre jellemző méretű dobozban érkezett hozzánk, mely ennek megfelelően nem rejtett magában túl sok tartozékot. megkapjuk az alapfelszerelésnek számító hálózati töltőt, a sztereó headsetet és az adatkábelt, másra viszont ne is számítsunk. egy memóriakártyát véleményem szerint mondjuk nem lett volna hülyeség gyárilag becsúsztatni a foglalatba, de a mai árak mellett azért ezt nem nevezhetjük komoly hiányosságnak.

Külső

A KS360 elsőre egy Walkman mobil benyomását kelti, aminek valószínűleg elsősorban színösszeállítása az oka, a formavilág ugyanis kevésbé Sony Ericsson jellegű, bár tény ami tény, egy kicsit hajaz rá. Négy színben létezik, nálam a fekete/piros kombó járt, de hölgyek számára érdekes lehet a fehér/lágy rózsaszín összeállítás is. Egy oldalirányba széttolható mobiltelefonról van szó, ami elég szokatlan ebben a szegmensben, lévén ez a formavilág a Windows Mobile alapú kombókészülékeknél jellemző. Kialakításának köszönhetően leginkább egy apró szappantartóra hasonlít, mert bár szemből nézve nem különösebben nagy (101,5 x 51 milliméter), meglehetősen vastag (16,8 milliméter). Az anyaghasználat a kategórián belül jónak mondható, az újdonság kellemes tapintású, minőségi műanyagokból készült. Mivel ez magában foglalja, hogy fémet nem nagyon használ, tömege épp csak nyolc grammal lépi túl a bűvös százast.

Az előlap tetején a telefonhangszóró és a gyártó logója található, ezek alatt terül el a 2,4 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású érintőkijelző, melynek minőségére nem lehet panasz: ragyogó, telt színek és jó kontrasztarány jellemzi, napfényben is olvasható. Alul funkcióbillentyűk tömegével találkozhatunk, plusz ezen a részen egy színbeli törést is észrevehetünk, ugyanis a TFT panelt körülölelő fekete rész a gomboknál mindenféle átmenet nélkül szürkébe vált - azzá a szürkévé, amit a készülék többi részén dominál. Visszatérve a gombokra: jó sok van belőlük, két funkciógomb, két híváskezelő, egy gyorsindító, a törlés, valamint öt a navigációhoz.

A hátlap puritánsága ellenére is egészen egyedi. Kissé íves, levenni pedig csak a középső, egyébként pattintós megoldással rögzülő részt tudjuk, amihez a fent lévő szürke gombot kell megnyomnunk. Dizájnelemekkel nem vagyok túlságosan ellátva, felül van a kamera és a hozzá tartozó önarckép tükör, alul pedig egy újabb LG emblémát csodálhatunk meg.

Az eszköz oldalán a színvariációtól függő (esetünkben piros) csík fut körbe, mely a szétcsúsztatás miatt kettéválasztott készüléktest mindkét felére elér. Felül a már említett gomb található a hátlap levételéhez, balra a hangerőszabályzó gombpáros és a kamera exponálógombja került. Alul a mikrofon árválkodik, jobbra pedig a microSD foglalatot és az egyedi LG-s csatlakozót találjuk.

A masina alsó részét jobbra eltolva előbukkan a harmincöt gombból álló QWERTY billentyűzet, mely az előlap kéken világító billentyűivel ellentétben kellemes fehér színű háttérvilágítást kapott. A háttér és a gombok is pirosak, kivéve a tárcsázáshoz és a menüben való ugráláshoz használatosakat, azok ugyanis szürke háttérrel vannak megkülönböztetve társaiktól. Az aprócska gombok bár kis mértékben emelkednek csak ki a síkból, nagyon jó nyomásponttal rendelkeznek, plusz a logikus kiosztás is közrejátszik abban, hogy a gépelés nagyon kellemes és gyors a KS360-on.

Menürendszer, szoftverek

A menürendszer nem új fejlesztés, ilyen volt többek között a KF510-ben is, de esetünkben azért kicsit gyorsabb és finomabb annál, mint amilyen ott volt. Bár cikkünk tárgya érintőkijelzővel rendelkezik, ezt sehol, azaz sehol nem használhatjuk a menürendszerben, egyedül az előlapi dedikált gombbal elérhető tárcsázóképernyőn vehetjük használt. Alapvetően okos gondolat, hogy összecsukott állapotban is meg van oldva a tárcsázás, de ha már érintőkijelző van a készülékben, akkor igazán ki lehetett volna használni még egy két-helyen - mondjuk úgy, ahogy azt a a KF750-nél megcsinálták.

A készenléti képernyő nem tartogat sok meglepetést, ahogy a menürendszer sem, egyszerű, tizenkét ikonos sémáról van szó. Az egyes almenükbe belépve a horizontális navigációs gombokkal át tudunk ugrani a szomszédos almenükbe, plusz a számgombokkal egyből be tudunk ugrani a kívánt menüpontba - ehhez viszont az kell, hogy a készülék szét legyen tolva, mivel egyébként ugye nincsenek numerikus gombok. A széttolással kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a kijelző képe villámgyorsan fordul el, a menürendszer felépítése pedig mit sem változik. Fektetett nézetben a kijelző alatti gombokkal és az O/K/L/M kvartettel is tudunk mozogni, a képernyő alján lévő három funkciót pedig a gombsor két szélén lévő billentyűkkel, valamint a jobb alsó sarokban lévő OK-val tudjuk elérni, utóbbi elsőre kicsit furcsa lehet.

A szoftveres kínálat minden igényt kielégít. Az eszközökben ébresztőórát, legfeljebb száz bejegyzést kezelő, kizárólag napi és havi nézettel rendelkező naptárat, jegyzettömböt, számológépet, stoppert, mértékegység- és valutakonvertert, valamint világórát találunk. Utóbbi a legjobb, amit valaha mobiltelefonban láttam, bolygónk gyönyörű három dimenziós nézetben jelenik meg, ahol először a kontinensek között kell ugrálnunk, majd egyet kiválasztva egy látványos animáció keretében tudunk átugrani a városokat is tartalmazó térképekre, az LG ezzel a megoldással már a Shine kapcsán is domborított.

A masina belső memóriája mindössze 15 MB, microSD kártyából viszont ennél jóval nagyobbat is belerakhatunk, mivel a készülék támogatja a nagy kapacitású (SDHC) kártyákat. A belső memóriát képekkel, hangokkal, videókkal és Java alkalmazásokkal tudjuk feltölteni, utóbbiak a menürendszer egy külön pontjában kapnak helyet. Gyárilag csupán hat demo játékkal találkozhatunk, ezek közül az egyik egy három játékot tartalmazó bemutatócsomag. Elég szerény, főleg annak fényében, hogy egy fiataloknak készült telefonról van szó.

Telefonálás, adatkommunikáció

A KS360 nem 3G-képes készülék, sőt, GSM-sávokból is csak hármon tud működni (900/1800/1900 MHz). Ebből ki lehet találni, hogy adatátvitelre GPRS-t vagy EDGE-et lehet használni, mivel WiFi nincs. Bluetooth viszont van, verziószáma 2.0, ami sztereó hangátvitelt (A2DP protokoll) is magában foglal. Bár az adatcsatlakozó nem szabványos, a kis LG képes Mass Storage módban is működni.

Telefonálás közben a hangminőséggel semmilyen problémám nem akadt, a KS360 az elvárásaim fölött teljesített. A névjegyzék viszont kissé kiábrándító, legkomolyabb problémája, hogy mindössze 1000 nevet tud elraktározni, ami manapság elég szerénynek mondható. Az üzenetkezelés viszont minden igényt kielégítő, az eszköz 1000 darab SMS-t tud tárolni, támogatja a multimédiás üzeneteket és az elektronikus leveleket is. Bónuszként van Windows Live Messenger kliensünk is, aminek az MSN megszállottjai minden bizonnyal nagyon fognak örülni. Telefonprofilok vannak, természetesen az sem akadály, ha egyszerre kell csörögni és rezegni.

Az internetezés egy borzalom a készülékkel. Az már önmagában is nagyon behatárolja a dolgokat, hogy adatátvitelre csak EDGE-et tudunk használni, de a KS360 még ebben a kategóriában is nagyon lassú. Nem csak a töltés, az oldalak megjelenése is tördelése is különösen hosszú időt vesz igénybe, érdemes tehát egy Opera Minit telepítenünk, ha érdemben akarunk internetezni.

Multimédia

A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, működését gyenge fényviszonyok között nem segíti villanó. A legnagyobb felbontás állóképeknél 1600 x 1200, videóknál pedig 320 x 240 pixel. A szoftver nem kínál fel túl sok beállítási lehetőséget, a jpeg-tömörítés mértékén kívül csak a fehéregyensúlyt állíthatjuk. Van továbbá önkioldó, sorozatfelvétel, pár színeffekt és expozíció-korrekció is, utóbbi +/-3 fényértéket tud állítani az automatika által meghatározott expozíción.

Ahogy az a képeken is látszik, a KS360-nal készült fotók borzalmas minőségűek, a zajszűrés ugyanis olyannyira erőteljes, hogy az szinte hihetetlen, egyszerűen semmi nem látszik a részletekből.

A zenelejátszó szoftver is meglehetősen fapados, egyrészt mert nem tud szűrni az ID3 tagek között (nagy hiba), másrészt mert nem jeleníti meg az albumborítókat. Háttérben ugyan fut, de a készenléti képernyőről nem kezelhető, plusz bár hangszínszabályzó is van, csak előre definiált sémákat állíthatunk be. FM-rádió viszont van. A hangminőség szerencsére mind kihangosítva, mind a dizájnos gyári fülessel jó, bár utóbbival kapcsolatban azért gond, hogy 3,5 milliméteres, szabványos csatlakozóval ellátott fülhallgatót nem használhatunk a KS360-nal.

Üzemidő, összegzés

Az akkumulátor 800 mAh-s, cserélhető, a cuccot átlagos igénybevétel mellett két napig képes életben tartani.

Összegzés: az LG KS360 idehaza bruttó 40.000 forintba kerül, legalábbis most, de ez várhatóan esni fog a közeljövőben. Ennyi pénzért kapunk egy fiatalos, igényesen összerakott, QWERTY billentyűzettel is ellátott masinát, amivel kiválóan lehet telefonálni, SMS-eket írni, azonban kamerája és zenelejátszási képessége nem mondható erőteljesnek. Főleg utóbbi számít nagy hibának, mivel a vélt vásárlóközönségnél ez egy fontos szempont.

A gyenge zenelejátszó és a 3G hiánya miatt sajnos nem kaphatja meg az ajánlott plecsnit, de tetszeni kétségkívül tetszett.
 

Forrás: www.mobilarena.hu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egy Helyen az Összes Teszt


Iratkozz fel Blogunkra!


süti beállítások módosítása